Любо Пенев: Приключих с България, време е да се пробвам в Ис

Тук можете да публикувате новини свързани със спорта

Любо Пенев: Приключих с България, време е да се пробвам в Ис

Мнениеот uilan на Нед Окт 25, 2015 3:53 pm

Изображение

Когато си в Испания и стане дума за България, а още повече за футбол, то несъмнено един от синонимите на родината ни е името на Любослав Пенев. По време на престоя си на Иберийския полуостров Пенев си завоюва прозвището “Ел Голеадор” и до ден-днешен остава любимец на феновете на отборите, за които игра - Валенсия, Атлетико Мадрид, Компостела и Селта (Виго).

49-годишният специалист говори пред мадридското издание AS преди днешното дерби на кръга в Ла Лига, което противопоставя именно два от бившите му отбори - Валенсия и Атлетико. За “прилепите” Пенев игра между 1989 и 1995 и реализира 67 гола в първенството, докато при “дюшекчиите” завоюва дубъл през сезон 1995/1996, печелейки титлата и Купата на Краля, като междувременно наниза 16 гола в Примера.


Като треньор можеш да се похвалиш с титла на България с Литекс, също както и с престой начело на националния отбор. Сега живееш във Валенсия. За постоянно ли?

Тук се чувствам у дома си. Не знам колко точно ще остана, в момента изслушвам предложения от отбори. Знам в каква посока искам да вървя и търся точно това.

Пътят, който си начертал минава ли през треньорство в Примера?

Не искам да затварям други врати, но да, определно би ми харесало. Приключих с воденето на български отбори. Натрупах опит, но сега вече е време да се пробвам в Испания. Играл съм тук, познавам играта, клубовете, говоря езика…

Каква точно е марката “Любо Пенев”?

Футболът не е проста работа. Не е прост ода отидеш в библиотеката, да прочетеш четири или пет книги и да станеш треньор. Ключът е в практиката. За един треньор е важно да е играл футбол. Когато погледна в очите на футболистите ми, аз виждам и разбирам проблемите им. Винаги им казвам, че няма как да тренират или играят, ако имат въпрос, на който не са получили отговор. Аз трябва да им дам тези отговори, след което да ги носят в съзнанието си. Ако това не се случва, по-добре да не излизат на терена.

Какъв стил футбол харесваш?

Агресивен, интензивен и с добър контрол на топката. Искам играчите ми да мислят. Уча ги да четат играта, искам от тях да работят в екип и да стават по-добри всеки ден, защото тази игра е социален феномен, който постоянно се развива и еволюира.

Как би се справил треньорът Любо Пенев с футболистът Любо Пенев в отбора си?

Вижте, на мен би ми харесало да имам повече от един Любо Пенев в отбора си. Хора с характер, на които можеш да предадеш идеите си, са винаги от полза на даден отбор.

Виждаш ли се някой ден на пейката на Атлетико или Валенсия?

Всичко е възможно в този живот. Защо не? Определено мога да си го представя. Това са два клуба, които познавам много добре.

Поправи ме, ако греша, но твоето име бе на дневен ред за заместник на Мирослав Джукич преди две години?

Не грешиш. Имаше разговори, да. Но не се стигна до нищо конкретно.

Раздвоен ли си преди дербито?

Когато защитавам дадена емблема, давам всичко от себе си и го правя от сърце. Във Валенсия прекарах шест незабравими години, а с Атлети спечелих дубъл. Харесвам и двата отбора.

Защо игра само един сезон в Атлетико?

Ще кажа единствено, че нямам каквато и да е вина. Аз исках да остана.

Този Атлетико напомня ли ти на онзи, с който спечелихте дубъл?

Да, има някаква база за сравнение. Два отбора с характер, с добре селектирани играчи. Диего Симеоне олицетворява напълно нашия шампионски отбор от 1996 година и предава това на играчите. Но в крайна сметка, медалите имат две страни - от едната са играчите, а от другата треньорския щаб.

Как ти се вижда Валенсия този сезон?

Все още сме в началото на сезона в Ла Лига, а освен това играят и в Шампионската лига, трябва да има спокойствие. “Местайя” е много специално място, феновете разбират футболната игра и са много взискателни.

Кой е фаворит в днешната среща?

Не виждам фаворит. Всеки от двата тима има своите оръжия. Но не забравяйте, че мачът се играе на “Калдерон”, което не е никак малко.

uilan
Юноша
 
Мнения: 124
Регистриран на: Пет Сеп 05, 2008 6:27 pm
Местоположение: Плевен, България
Отбор: ПФК Белите Орли

Назад към Новини

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


С подкрепата на